top of page

Kokkolassa kisattiin kansallisilla esteillä 10.-11.7.


Kokkolan Ratsastajien kansalliset estekilpailut käytiin pääosin helteisessä säässä pientä virkistävää ukkoskuuroa lukuunottamatta.

Sanni Hanhisalo / Kokkolan Ratsastajat ryRosa Renlund - Harmonie de Briel D'Or, kuvaaja Tomas Renlund


Vaikka useat samanaikaiset kilpailut saattoivat verottaa osallistujamäärää, kilpailuissa nähtiin kuitenkin yhteensä 226 starttia 80-130 cm tasolla. Lauantaina 130 cm:n pääluokan 200 euron ykköspalkinto jäi Kokkolaan, kun järjestävän seuran edustaja Rosa Renlund voitti luokan ratsullaan Harmonie de Briel d’Or. Sunnuntain 130 cm:n luokassa nähtiin puolestaan Oulun Ratsastajien Mirella Lesonen-Hakolan kaksoisvoitto ratsuilla Luchador ja Winput Vk Z.


SRL:n sarjakilpaluista Kokkolassa kilpailtiin pikkuponicupin ja junioricupin osakilpailut. Pikkuponicupin osakilpailussa voittoon ratsasti Katariina Ala-Äijälä ponilla Viiser ja junioricupin osakilpailuvoiton vei nimiinsä Lina From Juniper Romeolla.


Kilpailut sujuivat hienosti; järjestäjän näkökulmasta erityisen ilahduttavaa oli hyvä tunnelma ja paikallaolijoilta saatu positiivinen palaute, sekä suuri määrä oman seuran ratsukoiden startteja ja sijoituksia.Neea Oinas - Lakritsikinuski, kuvaaja Janne Tuikka.

コメント


bottom of page